A duhet të hani para se të flini? Ja ç’thonë ekspertët

 A duhet të hani para se të flini? Ja ç’thonë ekspertët

Është e vështirë t’i nënshtrohesh një fetë pice ose ëmbëlsirave në orët e vona, pavarësisht faktit se nuk është kjo ideja më e mirë.

Ajo që ndodh kur hamë menjëherë para se të shkojmë në shtrat nuk është shumë e këndshme për trupin tonë.

Siç rezulton, ka disa arsye të mira për të mos e bërë këtë. Kur kemi nevojë për të pushuar, sistemi ynë tretës është i detyruar të punojë, gjë që mund të çojë në probleme me traktin gastrointestinal, probleme me gjumin dhe ndoshta edhe shtim në peshë.

Kur shkoni në shtrat menjëherë pas një vakti të rëndë, do të ndiheni mirë në fillim. Ushqimi më së miri tretet në një pozicion të drejtë, dhe nëse shtriheni, stomaku plot me ushqim nuk është më në gjendje të mirë.

“Për shkak të acidit stomakut, i cili intensifikohet gjatë tretjes, ai mund të çojë në zbaticë të acidit, domethënë, acidi kthehet në ezofag”, thonë ekspertët në Klinikën britanike Mayo.

Simptoma më e zakonshme e zbaticës së acidit është djegia e zemrës – një ndjesi djegëse prapa sternumit që shtrihet drejt qafës dhe fytit. Disa e perceptojnë si të thartë ose të hidhur në fund të fytit.

Pasja e këtyre problemeve të tretjes jo vetëm që do t’ju bëjë të pakëndshëm, por nuk do të jeni në gjendje as të bini në gjumë. Por jo të gjitha ushqimet janë të këqija për t’u konsumuar në orët e vona, transmeton KosovaPress.

“Ndërsa një pije e gazuar para gjumit ka të ngjarë të shkaktojë refluksin më të keq në jetën tuaj, një kivi një orë para gjumit mund të jetë shumë i dobishëm. Ai përmban kimikate që përmirësojnë cilësinë e gjumit,” thotë mjekia Shana Lewin.

Jo vetëm që problemet gastrointestinale ju mbajnë zgjuar gjatë natës, por ka edhe disa prova që konsumimi, në veçanti, ushqimet yndyrore ose alkooli e vështirësojnë gjumin.

Sa i përket alkoolit, mund t’ju bëjë të përgjumur, por mund t’ju ndalojë të pushoni dhe të bini në gjumë.

“Ushqimi në orët e vona mund të çojë në rritjen e aktivitetit të trurit, i cili mund të shkaktojë makth”, sipas Fondacionit Kombëtar të Gjumit.

Nëse vini re se keni ëndrra vërtet të gjalla ose të mërzitshme, atëherë sigurohuni që të mos konsumoni ushqim para se të shkoni në shtrat.

“Ushqimi gjatë natës jo domosdo do të shkaktojë trashje. Është një sëmundje kronike që preket nga një kombinim i faktorëve përfshirë gjenetikën, metabolizmin, ushqimin, fitnesin fizik dhe ilaçet. Megjithatë, pesha e trupit së bashku me BMI mund të rritet duke ngrënë shpesh ushqime me kalori të lartë gjumë, veçanërisht nëse është një person me aktivitet të zvogëluar fizik ose aspak. “, shpjegon nutricionistja Laura Gianone.

Një studim i botuar në revistën ‘Nutrition Research’ zbuloi që njerëzit që hëngrën vonë në mbrëmje kishin një rrezik të rritur për të fituar peshë për shkak të marrjes më të lartë të kalorive gjatë ditës.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com