admin – AlbMania          

Ibrahimoviç i kthehet Milanit në stërvitje

Sulmuesi suedez, Zlatan Ibrahimoviq, është kthyer në stërvitje pasi është shëruar nga një lëndim i muskulit. Ai nuk ka qenë pjesë e ekipit kuqezi që nga fitorja kundër Napolit me rezultatin 3:1. Sky Sport Italia raportoi se veterani është kthyer për herë të parë në grup, por të martën do të mësohet nëse ai do […]Lexo më shumë

Finlanda qeveriset nga pesë parti, të gjitha të drejtuara nga

Finlanda, një nga shtetet që shquhet për nga qetësia dhe mirëqenia e standardit të jetës, u komentua gjatë një vit më parë, kur 34-vjeçarja Sanna Marin u bë kryeministrja më e re në botë. Por kjo nuk ishte e vetmja gjë që tërhoqi vëmendjen: Finlanda qeveriset nga një qeveri koalicioni, e përbërë nga pesë parti, […]Lexo më shumë

Publikohet momenti kur Ledri u bë baba dhe ndjesitë që

Ditën e sotme, reperi Ledri Vula dhe partnerja e tij, Sara, janë bërë prindër për herë të parë. Kjo e fundit ka sjellë në jetë një vajzë, emri i së cilës nuk është bërë ende publikë. Pasi lindi vajza, Ledri ka ndarë lajmin e bukur me një nga shokët e tij Rron Kajtazi. Ai e […]Lexo më shumë

Kosova drejt zgjedhjeve të parakohshme

Kosova është duke rrëshqitur drejt zgjedhjeve të parakohshme parlamentare dhe ky opsion ka më shumë gjasa të ndodhë sesa gjetja e një zgjidhjeje ndërmjet partive politike për çështjen e zgjedhjes së presidentit të ri të Kosovës, thonë zyrtarë të partisë në pushtet, Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe të subjektit më të madh opozitar, Lëvizjes Vetëvendosje. […]Lexo më shumë

Januzaj thotë se Sociedadi nuk u frikësohet përballjeve me Mancheter

Adnan Januzaj do të kthehet te skuadra ku u zhvillua, Manchester Unitedi. Te gjiganti anglez, reprezentuesi i Belgjikës kthehet me Real Sociedadin, për të zhvilluar ndeshjen e 1/16 të finales të Ligës së Evropës. Shorti i tërhequr të hënën ka përcaktuar që lideri i La Ligas spanjolle, Real Sociedad, të takohet me Manchester Unitedin. Ndeshja […]Lexo më shumë

Qeveria e Maqedonisë nesër vendos për propozimet e Komisionit për

Qeveria nesër në seancë do t’i shqyrtojë propozimet e Komisionit për Sëmundje Infektive dhe të Shtabit të Përgjithshëm dhe ne do të deklarohemi menjëherë pas tyre. Në përgjithësi, Qeveria i mbështet për shkak të institucioneve, për shkak të rëndësisë së Komisionit Shëndetësor, për shkak të ekspertizës së tyre dhe besimit të madh që kemi. Sapo […]Lexo më shumë

Sofja bllokon anëtarësimin e Shkupit në BE, këmbëngul se maqedonishtja

Para se të votojë fillimin e bisedimeve të anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në union, Bullgaria kërkon të bëhet një udhëheqës rajonal i BE-së. Bullgari riktheu zgjerimin në agjendën e Bashkimit Evropian gjatë presidencës së saj të BE-së në 2018. Sofja dhe Shkupi po i hapnin rrugë miqësisë përmes një marrëveshjeje të nënshkruar në 2017. […]Lexo më shumë

Mickoski: Nuk mund t’i përmirësojmë gabimet që i bënë Zaevi

Kreu i partisë më të madhe opozitare, VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski paralajmëroi se nuk do të merr pjesë në një takim liderësh të thirrur nga presidenti i shtetit Stevo Pendarovski. Por u shpreh i gatshëm që të merr pjesë në një takim të thirrur nga kryeministri Zoran Zaev, i cili njëherit është edhe kryetar i LSDM-së. […]Lexo më shumë

Ky është traktori i vitit: Nuk ndot, dhe të gjithë

Elektrifikimi dhe ngasja autonome kanë arritur gjithashtu në fushën e makinerive bujqësore. Nëse keni menduar se kositëset e lëndinës janë maksimumi që mund të arrijë energjia elektrike për sa i përket automjeteve të punës, keni gabuar. Nga Kalifornia, më saktësisht qyteti i Livermore, vjen aktualisht traktori më i përparuar në botë. Emri i tij është […]Lexo më shumë

Zbulohet helmeta ilire në Kroaci mbi dy mijë vite e

Në pjesën jugore të Dalamcisë, në Kroaci, është gjetur një helemtë ilire e ruajtur në gjendjen më të mirë. Helemeta është gjetur në një rajon shkëmbor, saktësisht në malet e Zakotaracit dhe besohet të ketë qenë aty për më shumë se 2000 vjet. Pas gërmimeve arkeologët kanë gjetur edhe armë të ndryshme të lashta dhe […]Lexo më shumë