BBC zbulon 100 emrat e femrave më inspiruese në të gjithë botën për vitin 2019 – AlbMania      

BBC zbulon 100 emrat e femrave më inspiruese në të gjithë botën për vitin 2019

 BBC zbulon 100 emrat e femrave më inspiruese në të gjithë botën për vitin 2019

BBC ka zbuluar listën e 100 femrave më frymëzuese dhe me ndikim në botë gjatë vitit 2019.

Lista është përqendruar në pyetjen: Si do të dukej e ardhmja nëse do të drejtohej nga gratë?

Ajo përmban një shumëllojshmëri të grave nga bota e aktivizimit, sportit, argëtimit, gazetarisë dhe shkencës, përfshirë këtu edhe aktivisten e ndryshimit të klimës, Greta Thunberg, femra më e shpejtë britanike në histori, Dina Asher-Smith dhe kongresmenja e ShBA-së, Alexandria Ocasio-Cortez.

Lista e plotë:

Adams, balerinë, SH.B.A.

Parveena Ahanger, aktiviste për të drejtat e njeriut, nga Kashmiri

Piera Aiello, politikane, Itali.

Jasmin Akter, kriketer, Britani e Madhe-Bangladesh.

Manal AlDowayan, artiste, Arabia Saudite.

Kimia Alizadeh, atlete, Irani.

Alanoud Alsharekh, aktiviste për të drejtat e grave, Kuvajt.

Marwa Al-Sabouni, arkitekte, Siri.

Rida Al Tubuly, fushatë për paqe, Libi.

Tabata Amaral, kongresmene, Brazil.

Yalitza Aparicio, aktore dhe aktiviste për të drejtat e njeriut, Meksikë.

Dayna Ash, aktiviste kulturore, Liban.

Dina Asher-Smith, atlete, MB.

MiMi Aung, menaxhere e projektit në NASA, SH.B.A.

Nisha Ayub, aktiviste transgjinore, në Malajzi.

Judith Bakirya, fermere, Uganda.

Ayah Bdeir, sipërmarrëse, Liban.

Dhammananda Bhikkhuni, murge, Tajlandë.

Mabel Bianco, mjeke, Argjentinë.

Raya Bidshahri, edukatore, Irani.

Katie Bouman, shkencëtare, SH.B.A.

Sinéad Burke, aktiviste për aftësi të kufizuara, Irlandë.

Lisa Campo-Engelstein, bioetikologe, SH.B.A.

Scarlett Curtis, shkrimtare UK.

Ella Daish, ambientaliste, në Mbretërinë e Bashkuar.

Sharan Dhaliwal, artiste dhe shkrimtare, në Mbretërinë e Bashkuar.

Salwa Eid Naser, atlete, Nigeri-Bahrein.

Rana El Kaliouby, pionere e AI, Egjipt.

Maria Fernanda Espinosa, Asambleja e Përgjithshme e KB, Ekuador.

Lucinda Evans, aktiviste për të drejtat e grave, në Afrikën e Jugut.

Motra Gerard Fernandez, murgeshë Katolike Romake, Singapor.

Bethany Firth, notare paralimpik, MB.

Owl Fisher, aktiviste transgjinor, Islandë.

Shelly-Ann Fraser-Pryce, atlete, Xhamajka.

Zarifa Ghafari, kryetare bashkie, Afganistan.

Jalila Haider, avokate, Pakistan.

Tayla Harris, futbolliste dhe boksier, Australi.

Hollie, e mbijetuar nga trafikimi seksual, SH.B.A.

Huang Wensi, boksiere profesionist, Kinë.

Luchita Hurtado, artiste, Venezuela.

Yumi Ishikawa, themeluese e peticionit kundër thembra #kutoo, Japoni.

Asmaa James, gazetare dhe aktiviste, Sierra Leone.

Aranya Johar, poete, Indi.

Katrina Johnston-Zimmerman, antropologe, SH.B.A.

Gada Kadoda, inxhiniere, Sudan.

Amy Karle, bioartiste, SH.B.A.

Ahlam Khudr, udhëheqëse protestës, Sudan.

Fiona Kolbinger, çikliste, Gjermani.

Hiyori Kon, mundëse sumo, Japoni.

Aïssata Lam, eksperte e mikrofinancës, Mauritania.

Soo Jung Lee, psikologe mjekoligjore, Koreja e Jugut.

Fei-Fei Li, pioniere i AI, SH.B.A.

Erika Lust, regjisore, Suedi.

Lauren Mahon, fushatore për kancerin dhe bashkë-host i podcast You, Me dhe The Big C , UK.

Julie Makani, mjeke dhe shkencëtare, Tanzania.

Lisa Mandemaker, dizajnere spekulativ, Hollandë.

Jamie Margolin, aktiviste për ndryshimin e klimës, SH.B.A.

Francia Marquez, ambientaliste, Kolumbi.

Gina Martin, fushatë antikomisare, në Mbretërinë e Bashkuar.

Sarah Martins Da Silva, gjinekologe konsulente dhe obstetër, MB.

Raja Meziane, këngëtare, Algjeri.

Susmita Mohanty, sipërmarrëse hapësinore, Indi.

Benedicte Mundele, sipërmarrëse e ushqimit të freskët, DR Kongo.

Subhalakshmi Nandi, ekspert i barazisë gjinore, Indi.

Trang Nguyen, konservatore, Vietnam.

Van Thi Nguyen, CEO, Vietnam.

Natasha Noel, eksperte e yogës, Indi.

Alexandria Ocasio-Cortez, kongresmene, SH.B.A.

Farida Osman, notare, Egjipt.

Ashcharya Peiris, projektuese, Sri Lanka.

Danit Peleg, projektuese, Izrael.

Vjeshtë Peltier, avokate, Kanada.

Swietenia Puspa Lestari, zhytëse dhe ambientaliste, Indonezi.

Megan Rapinoe, futbolliste, SH.B.A.

Onjali Rauf, shkrimtare, në Mbretërinë e Bashkuar.

Charlene Ren, avokate, Kinë.

Maria Ressa, gazetare, Filipine.

Djamila Ribeiro, shkrimtare dhe aktiviste për barazi, Brazil.

Jawahir Roble, gjyqtare, UK-Somali.

Najat Saliba, profesore e kimisë, Liban.

Nanjira Sambuli, eksperte e barazisë dixhitale, Kenia.

Zehra Sayers, shkencëtare, Turqi.

Hayfa Sdiri, sipërmarrëse, Tunizi.

Noor Shaker, shkencëtare i kompjuterave, Siri.

Bonita Sharma, novatore, Nepal.

Vandana Shiva, ambientaliste, Indi.

Pragati Singh, mjeke, Indi.

Lyubov Sobol, aktiviste antikorrupsion, Rusi.

Samah Subay, avokat, Jemen.

Kalista Sy, skenariste dhe producente, Senegal.

Bella Thorne, aktore dhe regjisore, SH.B.A.

Veronique Thouvenot, mjeke, Kili.

Greta Thunberg, aktiviste për ndryshimin e klimës, Suedi.

Paola Villarreal, programues kompjuteri, Meksikë.

Ida Vitale, poete, Uruguaji.

Pastërtia Wako, trajnere jete, Uganda.

Marilyn Waring, ekonomiste dhe ambientaliste, Zelanda e Re.

Amy Webb, futuriste, SH.B.A.

Sara Wesslin, gazetare, Finlandë.

Gina Zurlo, studiuese e fesë, SH.B.A.