Biden president, vijnë urimet nga Kroacia, Mali i Zi dhe Maqedonia e Veriut – AlbMania    
     

Biden president, vijnë urimet nga Kroacia, Mali i Zi dhe Maqedonia e Veriut

 Biden president, vijnë urimet nga Kroacia, Mali i Zi dhe Maqedonia e Veriut

Urime pas betimit dhe marrjes së detyrës, presidentit të SHBA-së Joe Biden dhe zëvendëspresidentes Kamala Harris iu bashkuan burrështetas nga Ballkani.

Presidenti kroat Zoran Milanoviq njoftoi në Facebook pasi Biden u betua si presidenti i ri i Shteteve të Bashkuara, se ishte i lumtur kur u konfirmua se “besimi në dritë ende fiton atje në fund të fundit”.

Ai theksoi se “sipas Wikipedia-s në gjuhën angleze, ai është një nga dy presidentët / shtetet evropiane që mbështetën hapur Biden si president gjatë fushatës”, dhe se sipas të njëjtit burim, i dyti (ose i pari) ishte presidenti finlandez Sauli Niniste

“Duke pasur parasysh atë dhe që nga momenti i parë, prapa në nëntor 2016, unë isha aq i qartë sa agimi, duke parë presidentin Biden duke hyrë në Shtëpinë e Bardhë, duhet të them se unë (si një person jo-fetar) jam i kënaqur kur konfirmohet se në fund, drita ende fiton atje, “shkroi Milanoviq.

Kryeministri kroat Andrej Plenkoviq gjithashtu uroi Biden në mediat sociale. Ai shkroi në Twitter se Kroacia dhe Shtetet e Bashkuara janë miq dhe partnerë dhe se pret të forcojë marrëdhëniet dypalëshe me Shtetet e Bashkuara.

“Unë besoj se ky do të jetë një mandat në të cilin demokracia amerikane do të jetë një shembull global frymëzues,” tha kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev.

Ai ka shfaqur besimin se me ardhjen e Biden në krye të SHBA-së do të thellohet edhe më tej aleanca ndërmjet dy shteteve.

Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, i dërgoi urime Biden në emër të qytetarëve të vendit të tij.

“Unë dua t’ju siguroj që ju do të keni një mik të sinqertë në Malin e Zi, dhe brenda potencialit tonë një partner të besueshëm dhe një aleat të përgjegjshëm, si dhe një aktor rajonal të qëndrueshëm, në përballjen dhe gjetjen e përgjigjeve për sfidat komplekse globale dhe çështjet e hapura në Ballkanin Perëndimor,” tha Gjukanoviq.

Në mesazhin e tij urues, Gjukanoviq tha se pret vazhdimin e bashkëpunimit të suksesshëm bazuar në besimin e ndërsjellë të ndërtuar në kohën e ngjarjeve traumatike dhe ndryshimeve në rajon dhe forcimin e lidhjeve më shumë se 140 vjet ndërshtetërore dhe diplomatike midis Malit të Zi dhe Shteteve të Bashkuara.