Home 10 Kulturë

Kulturë

“Terminatori” dhe fati i tij i zi

Më në fund ka arritur “Terminator: Dark Fate” me Arnold Schwarzeneggerin dhe Linda Hamiltonin nën syrin vigjilent të James Cameronit, një vazhdim ky që i njeh vetëm T1 dhe T2 dhe megjithatë – filmi (tani për tani) ka dështuar, të paktën në fundjavën e hapjes. Studioja Paramount nuk priste që në fundjavën e parë filmi t’i fitonte vetëm pak më ...

Read More »

Publikohet lista e pjesëmarrësve në Festivalin e 58-të Këngës!

Është publikuar lista me emrat e këngetarëve që kanë konkuruar dhe janë pranuar tashmë në Festivalin e 58-të të Këngës në Radio Televizionin Publik Shqiptar. Ndryshe nga viti i kaluar, festivali do të ketë për regjizore Vera Grabockën dhe moderatore Alketa Vejsiun, por nuk kanë nxjerrë akoma të dhëna të plota për mënyrën sesi do të organizohet eventi kryesor i ...

Read More »

Coppola kritikon filmat e Marvelit

Francis Ford Coppola i ka kritikuar filmat e Marvelit vetëm dy javë pasi Martin Scorsese i quajti filmat e Avengers dhe Iron Man si diçka që “nuk ka lidhje me kinemanë”. Coppola e mbrojti kolegun e tij filmbërës pasi e morri çmimin Lumiere në Francë të shtunën duke insistuar se adhuruesit e filmave nuk mësojnë asgjë nga filmat rekord-thyes të ...

Read More »

Parashikimet për ‘Oscars 2020’, “Zana” në listën e filmave të mundshëm për t’u nominuar

“The Hollywood Reporter” ka publikuar listën me parashikimet për nominimet në “Oscars 2020”. “Oscars” është njëra nga eventet më të njohura që shpërblen krijimet më të mira të kinematografisë. Këtë vit, Kosova propozon filmin “Zana” për ta nominuar për çmimet “Oscars”, ndërsa edhe parashikimet e tabloideve të huaja e shohin këtë film në listën e filmave të nominuar për këtë ...

Read More »

Disney vjen me aventurën e radhës “Jungle Cruise”

Disa muaj më parë, Dwayne Johnson dhe Emily Blunt publikuan trailerë të shkurtër për filmin “Jungle Cruise”, por pamjet e para u përqendruan vetëm tek personazhet e tyre. Tani ka mbërritur traileri i parë i vërtetë, i cili na sjellë pamjen e parë të vërtetë për filmin. Filmi Jungle Cruise është një tjetër përpjekje e Disney për ta shndërruar atraksionin ...

Read More »

Çmimin Nobel për paqe e fiton kryeministri i Etiopisë, Abiy Ahmed

Kryeministri i Etiopisë, Abiy Ahmed, është fitues i çmimit Nobel për paqe për këtë vit. 43-vjeçari Ahmed u nderua më këtë çmim për rolin e tij në arritjen e paqes në Etiopi dhe për iniciativën e tij vendimtare për zgjidhjen e konfliktit kufitar me Eritrenë fqinje. Abiy Ahmed vlerësohet kështu për kontribut të jashtëzakonshëm në përfundimin e më shumë se ...

Read More »

Artistët me aftësi ndryshe shkëlqejnë në 100 vende të botës (Video)

Trupa e Arteve Performuese të Personave me Aftësi të Kufizuara e themeluar në vitin 1987 në Kinë , realizon disa nga vallet, shfaqjet dhe operat më magjepsëse që janë mbajtur ndonjëherë. Një pjesë e kërcimtareve janë shurdhë dhe përdorin dridhjet e trupit për të interpretuar tingullin, kurse ata që nuk shikojnë përdorin dëgjimin për të mbajtur ritmin. Ata performojnë një ...

Read More »

Pipi Çorapegjata vjen në ekranin e madh (Video)

Në vitin 1945, shkrimtarja suedeze Astrid Lindgren e shkroi librin e parë për Pipi Çorapegjatën, vajzën e patrembur, me flokë ngjyrë portokalli e cila e pushtoi botën. Për ata që mund të mos e kenë njoftuar atë ende, së shpejti do të vijë edhe versioni modern i aventurave të Pipit të popullarizuar. Kompanitë e produksionit Studiocanal dhe Heyday Films, të ...

Read More »

Joker vjen me polemika/ Kritikët: Mund të rrisë numrin e varsjeve

Joker-i del në kinematë amerikane këtë javë pavarësisht një vale kritikash se ai glorifikon një vrasës dhe mund të inkurajojë sulme të ngjashme kudo. Filmi, në të cilin luan Joaquin Phoenix, flet për një klloun të margjinalizuar që kryen një seri vrasjesh. Historia është treguar në mënyrë që të tërheqë simpati për të, thonë shumë kritikë. Ngjarjet zhvillohen në 1981 ...

Read More »

Majmunët e Banksyt në Parlamentin britanik vihen në ankand

Një pikturë e Banksyt, që paraqet majmunë të ulur në Parlamentin e Britanisë, do të vihet në shitje këtë javë dhe pritet të arrijë deri në 2.5 milionë dollarë. “Parlamenti i zhvendosur”, në të cilin shimpanzetë ua kanë zënë vendin politikanëve me gjerësi katër metra, që e bën atë pikturën më të njohur në vaj nga artisti i panjohur britanik ...

Read More »
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com