Home 10 Lajme

Lajme

Miratohet rritja e pagës minimale në Kuvend

Në Kuvend u mbyll debati për rritjen e pagës minimale për të cilën opozita kishte ankesa por nuk e pengoi atë. Sipas VMRO-DPMNE-së, bëhet fjalë për masë populiste për të fituar vota në zgjedhjet e ardhshme. Pushteti thotë se ky është një hap tjetër në drejtim të rritjes së pagave, gjë të cilën e kishin premtuar. Propozim/ndryshimi i ligjit u ...

Read More »

Siri, 80 shtetas të Maqedonisë së Veriut të bllokuar në kampe

Që nga fillimi i luftës në Siri, rreth 80 shtetas të Maqedonisë së Veriut, të cilët janë përfshirë në formacionet e armatosura, logjistikë ose kanë shërbyer si shoqërues në vatrat e luftës, janë kthyer në vendlindje. Sipas të dhënave të Ministrisë së Punëve të Brendshme, të cilat posedojnë deri në prill të këtij viti, në mesin e të kthyerve është ...

Read More »

Joveski: Shëndeti nuk është bazë për shfuqizimin e paraburgimit

Prokurori i Shtetit Ljubomir Joveski thotë se shëndeti nuk është baza për heqjen e paraburgimit, por prokuroria është e shqetësuar për shëndetin e të akuzuarit. Dje, avokati i Bojan Jovanovskit, Sasho Dukovski tha se “Boki 13-të” nuk i punon veshka e majtë. “Kjo varet nga kërkesat e të arrestuarit, prokuroria do të japë një mendim të duhur, ndërsa gjykata do ...

Read More »

A do të ketë post ministror dhe kur do të bëhet koalicioni LDK-VV, flet Anton Quni

Bisedimet për një koalicion qeverisës në mes Vetëvendosjes dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës kanë arritur ne nivel politik pra në bisedime në mes të dy kryetareve të partive politike. Quni në një bisedë për “Bota Sot ka shpjeguar se grupet punese kanë bërë punën më të madhe për përafrim të programit qeverisës. “Pasi kemi harmonizuar programin qeverisës fillimisht, tash bisedat ...

Read More »

Gostivar, familja kërkon kthimin e Osamës nga Siria

Shfaqja në media e Osama Fidanit, 10 vjeçarit nga Gostivari i cili së bashku me vëllezërit, motrën dhe të ëmën prej gjashtë vitesh ndodhen në kampin famëkeq Al HAUL të Sirisë, ka tronditur familjen Fidani nga Gostivari. Xhaxhai i Osamës, Habib Fidani thotë se kontakti i fundit me nipërit ka qenë para disa muajsh, ndërsa për fatin e vëllait të ...

Read More »

Lëvizja BESA: Zaev përsëri mashtron opinionin, të mos gjej arsyetime për grafën etnike

Lëvizja BESA si parti opozitare serioze ka për obligim moral të sqarojë opinionin e gjërë në lidhje me deklaratat e fundit të kryeministrit të vendit Zoran Zaev, sa i përket grafës etnike në leternjoftime kështu ka deklaruar sot në një konferencë për shtyp zëdhënësi i Lëvizjes Besa Elmedin Memishi. Memishi tha se na vjen keq sesi Kryeministri edhe kur arsyetohet ...

Read More »

Aksident i tmerrshëm në Slloveni: Vetura godet kamionin dhe e nxjerr nga rruga (Video)

Një aksident i rëndë automobilistik nga i cili ka gjetur vdekjen një shofer kamioni 53-vjeçar hungarez ka ndodhur në një autostradë të Sllovenisë. Kamioni, së bashku me shoferin, ra mbi rrethojë në një humnerë rreth 20 metra thellësi, raporton Nezavisne Novine. Sipas informacionit të parë të siguruar nga portali Klip.si, shoferi slloven (41) i makinës së pasagjerëve Opel Corsa u ...

Read More »

Lajm i mirë për Kosovën, Gjermania mund Rusinë, Peter Beyer fiton votat për raportues të Kosovës

Deputeti i Bundestagut gjerman, Peter Beyer në garën për raportues të Kosovës në Këshillin e Evropës ka mundur rusin, Aleksey Kondratyev. Gjatë votimit të sotëm në Komitetin për Politikë të Jashtme dhe Demokraci të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës ai fitoi me 33 vota kundrejt Kondratyev që morri 6 sosh. Vendimi për zgjedhjen e raportuesit për Kosovën në KiE ...

Read More »
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com