Home 10 Lajme 10 Kosovë-Shqipëri

Kosovë-Shqipëri

Zgjedhja e dy anëtarëve të Kushtetueses, PD: Puç kundër drejtësisë!

Për Partinë Demokratike, zgjedhja e dy anëtarëve të reja të Gjykatës Kushtetuese është konsideruar si një puç kushtetues kundër drejtësisë së pavarur. Sekretari i përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi në një deklaratë nga selia blu tha se PD dënon projektin e rilindjes për të kapur Gjykatën Kushtetuese. “Me porosi të Ramës u vu në jetë një puç kushtetues kundër drejtësisë ...

Read More »

Lajm i keq për PSD-në nëse NISMA e kalon pragun

Nëse koalicioni i Nisma-AKR-PD përfundimisht e kalon pragun, siç po pretendon pas vendimit të fundit të PZAP-së për refuzimin e votave të ardhura me postë nga Serbia, PSD-ja përfundimisht mbetet pa përfaqësim në Kuvendin e Kosovës. Grupi i 12 deputetëve që u nda nga Vetëvendosje për të “riformatizuar” PSD-në, në zgjedhjet e 6 tetorit iu bashkua Aleancës për Ardhmërinë e ...

Read More »

Kurti: Diasporën do ta sjellim brenda shtetit

Fituesi i zgjedhjeve, Albin Kurti, ka premtuar se diasporën do ta integrojnë brenda shtetit të Kosovës. Ka thënë se duhet të vazhdojë kontributi i mërgatës për zhvillimin e ekonomik të Kosovës. “Ju nuk na sillni vetëm para. Ju sillni ide, kulturë e shkathtësi që i merrni nga vendet më të zhvilluara e nuk i kemi në vendin tonë”, ka thënë ...

Read More »

Qëndron Kastrati tregon nëse do të kthehej në Vetëvendosje

Kryetari i Komunës së Kamenicës njëherësh nënkryetar i PSD-së, Qëndron Kastrati në emisionin “Personale” me Krenare Vokshi-Shala në RTV Dukagjini ka folur për raportet më Vetëvendosjen. Kastrati ka thënë se momenti vendimtar që ka vendosur për largim nga Vetëvendosje ishte pikërisht momenti kur Albin Kurti i ishte shmangur në takim në kulmin e krizës së brendshme të Vetëvendosje. Ai thotë ...

Read More »

Kosovë, KQZ pritet që sot t’i shpallë rezultatet përfundimtare

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Kosovë pritet që sot t’i shpallë rezultatet përfundimtare. Edhe pse ishte paralajmëruar se shpallja e rezultateve përfundimtare mund të bëhej gjatë ditës së djeshme kjo nuk ka ndodhur, me zyrtarët e KQZ-së të cilët kanë paralajmëruar se një gjë e tillë pritet të bëhet sot. Shpallja e rezultateve do të bëhet nëse PZAP dhe Gjykata ...

Read More »

Kamioni del nga rruga në Berat, aksidentohet 35-vjeçari

Një 35-vjeçar, teksa po udhëtonte me kamion në rrugën dytësore Bogovë-Ujavara e Bogovës në Berat, ka dalë nga rruga dhe ka rënë në përrua duke marrë dëmtime në kokë dhe në gjymtyrë. Fill pas trajtimit mjekësor, F.M., banues në Poliçan, Skrapar ndodhet jashtë rrezikut për jetën.

Read More »

Rama: Unë nuk jam Zaevi

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama në emisionin debativ Opinion është pyetur se pse nuk jep dorëheqje sikur Zoran Zaevi. “Zaevi ça do të thotë tani, që do ti hapen negociatat pas tre muajsh, pas gjashtë muajsh? Atë e tradhëtuan sepse i thanë se bëjë këtë dhe do të pranojmë. Ai u tradhëtua, ishte i detyruar të mbante një qëndrim të ...

Read More »

Detaje të padëgjuara më parë për Astrit Deharin, si e kishin nxjerrë nga burgu dhe e kishin quar në kufi me Maqedoninë…

Familja e Astrit Deharit ka pranuar raportin e Institutit Zviceran të Mjekësisë Ligjore, shkruan “Bota sot”. Babai i Astrit Deharit, ka thënë se nga raporti që kanë marrë, në të dyja gjuhët, sipas konkluzioneve, Astrit Dehari është vrarë dhe jo vetëvrarë. E për këtë ka reaguar edhe Naim Miftari, ish anëtar i SHIK-ut i cili tashmë ka marrë ftesë për ...

Read More »

Raporti zviceran konstaton se Astrit Dehari dyshohet që është vrarë

Prokuroria Themelore në Prizren, njofton opinionin publik se më datë 23.10.2019 ka pranuar të përkthyer në gjuhën shqipe raporti,në 58 faqësh të ekspertizës së Institutit të Mjekësisë Ligjore në Lozanë të Zvicrës për rastin e Astrit Deharit. Po ashtu, Prokuroria Themelore në Prizren bën me dije se sot më datë 24.10.2019 në ora 10:30, raporti i ekspertizës në gjuhën frënge ...

Read More »
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com