Home 10 Lajme 10 Maqedoni

Maqedoni

Zaev: Pres nga gjykata të ndajë drejtësi për dhunën e 27 prillit

Kryeministri Zoran Zaev sot para gazetarëve tha se në gjykatë në cilësinë e dëshmitarit ka thënë se pret drejtësi kurse dënimi të përçojë mesazhin që mos përsëritet asnjëherë vepra. “Të mos ndodhë asnjëherë, as të motivojë qytetarë të bëjnë vepër të tillë sikur që ishte duna e 27 prilli”, tha Zaev. Ai tha se nuk ka kërkuar asnjë dëmshpërblim nga ...

Read More »

Xhaferi: Me veturën zyrtare të Teuta Arifit na konfiskuan ekspozitën dhe ndaluan fjalën e lirë

“Të punësuarit e Komunës së Tetovës me veturën e kryetares në aksion urgjent. E larguan ekspozitën, por nuk i largojnë dot mashtrimet, gënjeshtrat, korrupsionin, plehrat, shijen e hidhur që kanë lënë tek qytetarët në misionin e tyre për ta shkatërruar këtë qytet”, ka reaguar aktivisti i shoqërisë civile, Arianit Xhaferi, i cili sot me disa aktivistë tjerë hapën një ekspozitë ...

Read More »

Sot vazhdon gjykimi për aksidentin në Llaskarcë

Në Gjykatën Penale në Shkup për sot është caktuar seancë e re për aksidentin e autobusit që ndodhi më 13 shkurt të këtij viti në fshatin Llaskarcë ku jetën humbën 16 persona, ndërsa 37 ishin më rëndë të lënduar. Për këtë rast të akuzuar janë gjashtë persona. Në seancën e kaluar ka dëshmuar banor i fshati Llaskarcë i cili mes ...

Read More »

Maqedoni, rriten ankesat për shqetësim në vendin e punës

Sivjet ka rritje enorme prej mbi 50 për qind të numrit të ankesave për diskriminim apo më saktë për shqetësim në vendin e punës, për shkak të bazave të ndryshme. Qytetarët edhe sivjet më tepër janë ankuar në punën e pushtetit gjyqësor, thotë Avokati i Popullit, Ixhet Memeti, në intervistën javore të Radio Evropa e Lirë. “Shpesh herë gjyqësori dhe ...

Read More »

Zaev nga Ohri: Ndërtojmë Ballkan të shek. XXI

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev në profilin e tij në Facebook njoftoi për fillimin e takimit të liderëve të Ballkanit Perëndimorë në Ohër. Zaev mes tjerash thekson se takimi përforcon vlerat evropiane dhe ndihmon në ndërtimin e Ballkanit të shekullit 21. “Filluam takimin me krerët e Ballkanit Perëndimor, me qëllim të përmirësimit të bashkëpunimit rajonal dhe arritjes së ...

Read More »

Takim i liderëve të Ballkanit Perëndimor sot në Ohër

Kryeministri Zoran Zaev është nikoqir i takimit trilateral të punës të liderëve nga Ballkani Perëndimor që sot mbahet në Ohër. Në takim do të marrin pjesë edhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, dhe kryeministri i Shqipërisë Edi Rama. Agjenda parasheh në Ohër të mbahet mbledhja e punës në të cilën përveç tre liderëve do të marrin pjesë edhe kryetari i ...

Read More »

Detaje nga krismat që tronditën Shkupin

Dramë ka ndodhur të shtunën në mbrëmje në Bit Pazar të Shkupit, pasi hajdutët u penguan nga punonjësi për të kryer vjedhjen dhe më pas njëri prej tyre qëllon me armë zjarri dhe godet në këmbë punonjësin e NP “Higjiena Komunale”. Sipas informacioneve jozyrtare, i plagosuri ishte duke ecur në rrugën afër Teatrit Shqiptar kur vuri re një grup hajdutësh ...

Read More »

Mehmedi: Ka kohë të mjaftueshme për ndryshim të kodit zgjedhorë por mungon vullneti i disa subjekteve politike

Në ,,Rruga Drejt” me Arta Tahirin në panel me Remzi Mehmedin nga ASH-ja,Zejd Rexhepi nga Alternativa dhe Nevzat Bejta nga BDI-ja po diskutohet për zhvillimet politike në vendë dhe qëndrimet e partive politike rreth situatës aktuale politike si kodi zgjedhorë,zgjedhjet e parakohshme të 13 prillit dhe tema aktuale. Nënkryetari i ASH-së Remzi Mehmedi duke folur për propozimin e Lsdm për ...

Read More »

Remzi Mehmedi i përgjigjet Nevzat Bejtës: Keni qenë pjesë e regjimit të Gruevskit dhe tani jeni pjesë e anarkisë së Zaevit

Në ,,Rruga Drejt” me Arta Tahirin në panel me Remzi Mehmedin nga ASH-ja,Zejd Rexhepi nga Alternativa dhe Nevzat Bejta nga BDI-ja po diskutohet për zhvillimet politike në vendë dhe qëndrimet e partive politike rreth situatës aktuale politike si kodi zgjedhorë,zgjedhjet e parakohshme të 13 prillit dhe tema aktuale. Nënkryetari i ASH-së Remzi Mehmedi duke i replikuar Nevzat Bejtës ka thënë: ...

Read More »

Funksionari i BDIsë që keqpërdori mbi 1 milion euro fonde nga Evropa, nga burgu kthehet në punë!

Funksionari i BDI-së nga Kumanova, Jahi Jahiu që para disa muajsh u burgos për shkak se keqpërdori fondet e Evropës, është kthyer në pune. Gazetari, Zoran Bozhinovski e bën te ditur lajmin se Jahi Jahiu është kthyer në punë si këshilltar shtetëror me ndihmën e zv kryeministrit Sadulla Durakut, përcjell ALBAZONE MEDIA. Në prag të zgjedhjeve parlamentare, dritë jeshile për ...

Read More »
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com