Home 10 Lajme 10 Rajon-Botë

Rajon-Botë

Qeveria iraniane pranon zhdukjen e agjentit amerikan Robert Lenvinson

Irani tha të dielën se, hapja e një çështje gjyqësore nga Gjykata Revolucionare për një ish agjent të Byrosë Federale të Hetimeve që u zhduk në atë vend në vitin 2007 në një mision të paautorizuar të CIA-s, ishte çështje për “zhdukjen e individit”, dhe jo shenjë se ndaj personi në fjalë po ngriheshin akuza. Komentet e zëdhënësit të Ministrisë ...

Read More »

Operacion antiterror në Greqi! Mitsotakis: Do t’i japim fund problemit të terrorizmit të brendshëm

Prokuroria e Athinës ka dhënë akuzat për tre akte kriminale terroriste dhe pesë shkelje të kodit penal për dy prej tre terroristëve që janë arrestuar disa orë më parë nga Shërbimi i Antiterrorit grek në kryeqytet. Bëhet fjalë për dy burra të moshës 41 dhe 45-vjeçare, anëtarë të organizatës terroriste “Vetëmbrojtja Revolucionare” , ndërsa po hetohet edhe një grua 39 ...

Read More »

Seancat publike për shkarkim të Trumpit nisin javën e ardhshme

Demokratët që udhëheqin hetimet për shkarkim të presidentit amerikan, Donald Trump në Dhomën e Përfaqësuesve, kanë thënë se do të zhvillojnë dy seanca publike javën e ardhshme, në të cilat do të dëshmojnë tre zyrtarë të lartë të Departamentit amerikan të Shtetit (DASH). Udhëheqësi i Komitetit për Inteligjencë në Dhomën e Përfaqësuesve, që drejton këto hetime, ka thënë më 6 ...

Read More »

Franca “kthen kontrollin” me kuota për migrantë jashtë BE-së

Franca do të aplikojë kuota për një numër punëtorësh nga vendet jashtë Bashkimit Evropian, pas shqetësimeve që kanë lindur për migrimin, azilin dhe integrimin. “Ne duam të fitojmë sërish kontrollin e politikave tona të migrimit”, ka thënë kryeministri francez, Edouard Philippe. Në shenjë se qeveria është duke formësuar një qasje më të ashpër ndaj migrimit, Philipe ka thënë se Franca ...

Read More »

Plagosi dy persona para xhamisë, arrestohet 84 vjeçari

Dy persona mbeten të plagosur pas një sulmi me armë zjarri para një xhamie në qytetin francez, Bayonne. Menjëherë pas ngjarjes, policia arrestoi një person si të dyshuar kryesor. Bëhet fjalë për një ish ushtarak 84 vjeçar, i cili mësohet se vuan nga kanceri. Katër vite më parë, i dyshuari kandidoi në Zgjedhjet Krahinore në siglën e partisë së Rally ...

Read More »

Trump: Vdekja e Al Baghdadit më e rëndësishme se vrasja e Bin Ladenit

“Presidenti pranoi se vdekja e Bin Ladenit ishte domethënëse” “Presidenti pranoi se vdekja e Bin Ladenit ishte domethënëse” Presidenti amerikan Donald Trump tha sot se aksioni ushtarak i SHBA-së në të cilin lideri i Shtetit Islamik humbi jetën është më i rëndësishëm sesa vrasja e Osama bin Ladenit gjatë administratës së Barack Obama. Trump përshkroi në detaje operacionin ushtarak gjatë ...

Read More »

Çfarë ndodh me tërheqjen e trupave amerikane nga Siria?

Showdown në takimin e NATO-s në Bruksel: Duke pasur parasysh kritikat ndaj anëtarëve të Aleancës, SHBA dhe Turqi, propozimi i ministres gjermane Kramp-Karrenbauer për krijimin e një zone mbrojtjeje tërheq pak vëmendje. “Kur një nga vendet anëtare të aleancës më bën një propozim se si duhet të ecet përpara, atëherë unë e mirëpres atë.” Me këtë fjali Sekretari i Përgjithshëm ...

Read More »

Kamioni me trupa të pajetë ka hyrë në Britani nga Belgjika

Më herët, autoritetet thanë se ai mund të ketë hyrë nga porti në Uells, që është një pikë kryesore për trafikun nga Irlanda. Trupat – 38 të rritur dhe një adoleshent – u gjetën në Parkun Industrial Waterglade, rreth 32 kilometra larg Londrës. Policia tha se ka arrestuar vozitësin e dyshuar të kamionit. Mediat britanike e identifikuan atë si Mo ...

Read More »

Trump heq sanksionet kundër Turqisë

Shtetet e Bashkuara do t’i heqin sanksionet ndaj Turqisë, të ndërmarra pas ofensivës turke kundër luftëtarëve kurdë në verilindje të Sirisë, tha presidenti amerikan, Donald Trump. Vendimi erdhi pas një marrëveshjeje midis Turqisë dhe Rusisë për vazhdim të armëpushimit në kufirin sirian dhe patrullim të përbashkët atje. Ofensiva turke ka nisur më 9 tetor, pas vendimit të papritur të Trumpit ...

Read More »

Greqia në mbështetje të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë

Kryeministri i Greqisë, Kirjakos Mitsotakis, ka rikonfirmuar pozicionin e vendit të tij në mbështetje të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, në rrugën e tyre evropiane. Mbrëmjen e kaluar, gjatë fjalimit zyrtar në Selanik, kryeministri grek ka theksuar sërish se “Greqia është pro integrimit të Ballkanit Perëndimor në BE, jo vetëm sepse kështu transformohemi në faktor stabiliteti në rajon, por edhe ...

Read More »
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com