Home 10 Shëndeti

Shëndeti

Lakra e Kuqe, tre herë më me vlerë se e bardha

I thonë Lakra e Kuqe, por në të vërtetë ngjyra e saj është një vjollcë e thellë e ndezur, shija e së cilës të befason qiellzën. Lakra e kuqe është pjesë e tryezës sonë, jo vetëm për festa. Nëse mendoni që lakra e kuqe me lakrën e bardhë ndryshojnë vetëm nga ngjyra, ta dini se gaboheni rëndë. Lakra e kuqe ...

Read More »

Shkencëtarët nxisin njerëzit që të hanë më pak mish

Shkencëtarët po i kërkojnë njerëzve të hanë më pak mish pasi paralajmërojnë se bota po përballet me një emergjencë klimatike. Në një punim të botuar sot në revistën BioScience, një ekip global i shkencëtarëve ka deklaruar një emergjencë klimatike, duke detajuar gjashtë fushat e veprimit për të cilat ata thonë se duhet të adresohen që të ndihmojnë në ngadalësimin e ...

Read More »

Ja pse duhet ta nisni ditën me lëng selino

Ju mund të dëgjoni informacione të ndryshme rreth lëngjeve dhe smoothie-ve në përgjithësi. Nuk rekomandohet të zëvendësojnë vaktet por shtimi i lëngut në dietën tuaj të shëndetshme është një mënyrë e shkëlqyeshme për të marrë më shumë antioksidantë. Ndër lëngjet më të mira për ta nisur ditën është edhe ai me selino Me siguri keni dëgjuar për këtë lëng “mrekullie” ...

Read More »

20 minuta ecje në natyrë është krejt çfarë ju nevojitet për ta larguar stresin

Sipas shkencëtarëve amerikanë, një truk për ta larguar stresin mund të jetë po aq i lehtë sa thjesht të ecni pak në natyrë. Studimi, i cili është publikuar në “Frontiers in Psychology”, sugjeron se 20 minuta ecje në natyrë mund t’jua zvogëlojnë nivelet e hormonit të stresit. Studimi e ka quajtur këtë ilaç si “pilulë natyre”. Shkencëtarët u kanë kërkuar ...

Read More »

A duhet të hani para se të flini? Ja ç’thonë ekspertët

Është e vështirë t’i nënshtrohesh një fetë pice ose ëmbëlsirave në orët e vona, pavarësisht faktit se nuk është kjo ideja më e mirë. Ajo që ndodh kur hamë menjëherë para se të shkojmë në shtrat nuk është shumë e këndshme për trupin tonë. Siç rezulton, ka disa arsye të mira për të mos e bërë këtë. Kur kemi nevojë ...

Read More »

Të gjitha sëmundjet fillojnë nga nervat

T’i sigurosh vetes shëndet të mirë dhe jetë të gjatë është krejtësisht e thjeshtë. Problemi është fakt që shumica e njerëzve nuk i kuptojnë gjërat e thjeshta. Për të jetuar jetë të gjatë pa sëmundje, është e nevojshme që t’i pranoni dhe t’i ndiqni plotësisht këto tri gjëra: 1. Të gjitha sëmundjet fillojnë nga nervat Ky fakt, thonë ekspertët, është ...

Read More »

10 shenjat e pazakonta të stresit

Nëse jeni nën stres kronik, trupi juaj është i ekspozuar ndaj niveleve të tepërta të hormonit të stresit dita- ditës. Stresi është një faktor kryesor rreziku për sëmundje të ndryshme, përfshirë çrregullimet e zemrës dhe gjakut, diabeti tip 2 dhe depresioni, transmeton KosovaPress. Hulumtimet kanë treguar që disa njerëz mësohen aq shumë me stresin saqë thjesht nuk janë në dijeni ...

Read More »

Pastrimi i gjakut përmes kamomilit dhe vajit të ullirit

Kamomili është një bimë e cila që në lashtësi është përdorur për të kuruar sëmundje nga më të ndryshmet. Si të përgatisim vajin me lule kamomili Për këtë kurë mund të përdorni lule kamomili të thara. Mund t’i blini në farmacitë bimore, ose të përdorni kamomil të freskët. Nëse përdorni kamomil të freskët, duhet të këpusni lulet nga pjesa tjetër ...

Read More »

10 arsye me vlerë pse duhet të hani fara kungulli

Thuajse të gjithëve iu ka ndodhur që teksa pastrojnë kungullin i flakin edhe farat. Mirëpo diçka e tillë është e gabuar dhe më poshtë sjellim dhjetë arsye se pse duhet ti konsumoni: -Janë të pasura me selen -Janë të pasura me antioksidant -Janë të pasura me hekur -Janë të pasura me fosfor -Janë të pasura me zink -Kanë përmbajtje të ...

Read More »

Çrregullimi që kanë njerëzit e famshëm, dhe që i bën të ndryshëm nga ne të tjerët

Njerëzit me çrregullim personaliteti Skizoid zakonisht shkëputen nga marrëdhëniet shoqërore për periudha të gjata kohore. Ata kanë vështirësi të shprehin emocionet e tyre, kanë një dëshirë minimale për intimitet dhe shmangin marrëdhëniet e ngushta me të tjerët, me çdo kusht. Albert Einstein dhe Bill Gates janë dy individë të mirënjohur që kishin “Schizoid Personality Disorder” (SPD). Simptomat e zakonshme As ...

Read More »
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com