Home 10 Teknologji

Teknologji

Opsioni i Instagram-it që nuk e dinit

Instagram ka një opsion të cilin shumica njerëzve rrallë se ia dinë funksionin. Bëhet fjalë për Arkivën (Archive). Ndodh që herë pas here t’i fshini fotot nga profili, por vjen një kohë që pendoheni. Prandaj, Instagram ka krijuar prej kohësh opsionin që ju lejon të hiqni fotot nga profili, por pa i fshirë. Arkiva ju ndihmon që herë pas here ...

Read More »

Volkswagen vjen me “bishën” e re ID. Space Vizzion

Gjatë javës së kaluar, Volkswagen bëri të ditur, se do të prezantojë një makinë të re nga linja ID në fund të këtij muaji në LA Auto Show. Tani është konfirmuar, se kjo makinë do të quhet ID. Space Vizzion, ndërsa është shfaqur edhe pamja që do të ketë. Krahas crossoverit ID.4 pritet që ta shohim edhe këtë makinë që ...

Read More »

Tesla Y arrin para afatit

Prodhuesi amerikan ka njoftuar se do të fillojë prodhimin e modelit të ri më shpejt se sa ishte planifikuar. Kur Tesla zbuloi Model Y, u njoftua se prodhimi i serisë do të fillonte në vjeshtën e vitit 2020, por tani data e fillimit të prodhimit është zhvendosur në verën e ardhshme. “Instalimi i pajisjeve të prodhimit Model Y është duke ...

Read More »

Veturë të tillë keni parë vetëm në filma fantastiko-shkencor

Prodhuesi japonez Lexus, nën-markë premium e Toyota, ka zbuluar në Tokio konceptin e tij për automjetet e elektrizuara të së ardhmes. Detaji më tërheqës i konceptit LF-30 janë motorët elektrikë të instaluar në rrota dhe kontrolli i të gjitha rrotave. Kjo i jep LF-30 një fuqi totale prej 536 kuaj fuqi dhe drejtim të shkëlqyeshëm, ndërsa teknologjia Lexus Advenced Posture ...

Read More »

Apple nga viti i ardhshëm me katër modele te iPhone me 5G

Apple e ka anashkaluar implementimin e teknologjisë 5G në gjeneratën e fundit të telefonave të vet. Për kompaninë kjo ka kuptim sepse teknologjia është relativisht e re, dhe Apple zakonisht njihet për faktin se e përdorë vetëm teknologjinë tashmë të provuar dhe të testuar (kompanisë i është dashur ca kohë për ta implementuar teknologjinë 4G gjithashtu). Megjithatë, pritet që gjatë ...

Read More »

Shpiket xhaketa e mençur e cila i mbron çiklistët nga automjetet autonome

Një student kanadez i dizajnit kohët e fundit e fitoi çmimin për inovacionin e tij në një konferencë ndërkombëtare për dizajn në Chicago. Bëhet fjalë për – xhaketën për çiklistë. Philip Siwek e ka dizajnuar një zgjidhje interesante për problemet e së nesërmes. Xhaketa do të duhej ta rrisë sigurinë e çiklistëve në rrugët në të cilat qarkullojnë automjetet autonome. ...

Read More »

Instagram dëshrion të ju ndihmojë të zgjedhni kë të mos ndiqni më, përmes veçorisë se ardhshme

Nëse jeni një përdorues i pasionuar në Instagram, shanset janë që të mund të përfundoni duke ndjekur qindra, në mos mijëra, njerëz. Përfundimisht, ju filloni të harroni se kë po ndiqni dhe ndoshta nuk shihni shumicën e atyre njerëzve në faqen kryesore. Nëse po kërkoni ndihmë të hiqni disa persona nga lista, Instagram mund të ju japë një dorë ndihmëse. ...

Read More »

OnePlus 8 Pro do të sjellë ndryshime në kamerën selfie

Përveç imazheve të publikuara, OnLeaks së bashku me 91Mobile thonë se telefoni do të ketë ekran të lakuar 6.65-inç 90Hz, pak më i vogël sesa 6.67-inç në 7T Pro. Një raport i ri thotë se OnePlus do të zëvendësojë kamerën selfie “pop-up” përdorur në OnePlus 7 Pro dhe 7T Pro me një kamër hole-punch në modelin e ardhshëm OnePlus 8 ...

Read More »

Hooked, një aplikacion i krijimit të literaturës dhe filmave me celularë

Një kompani teknologjike po ofron letërsi dhe filma të shkurtër të krijuar posaçërisht për pajisjet celulare. Ato tashmë kanë 50 milion abonentë mujorë. Korrespondentja e Zërit të Amerikës, Deana Mitchell sjellë hollësitë. Adoleshentët shpenzojnë shumë kohë në telefonat inteligjentë. Një aplikacion i ri i quajtur “Hooked” tani ka depërtuar në këtë platformë me synimin për të tërhequr të rinjtë me ...

Read More »

Sllovakët ndërtojnë super veturën fluturake

Nëse jeni prej atyre që pyesni ku është vetura ime fluturuese, një kompani sllovake mund të ketë përgjigjen që keni kërkuar. Quhet AeroMobil dhe është një krijim i dizajnerit dhe inxhinierit sllovak të mjeteve të transportit dhe admiruesit të fluturimeve, Stefan Klein. Prej mëse 20 vitesh ai ka punuar në këtë veturë fluturuese me ndihmën e investitorit Juraj Vaculik, i ...

Read More »
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com