COVID-19 në Kosovë: 17.009 të infektuar, 656 të vdekur dhe 1.637 raste aktive – AlbMania          

COVID-19 në Kosovë: 17.009 të infektuar, 656 të vdekur dhe 1.637 raste aktive

 COVID-19 në Kosovë: 17.009 të infektuar, 656 të vdekur dhe 1.637 raste aktive

Ka shkruar në 17 mijë e 9 numri i të infektuarve me koronavirus në Kosovë.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK), ka bërë të ditur se që nga fillimi i pandemisë e deri më tash në vendin tonë janë 17 mijë e 9 persona të cilët janë infektuar me koronavirus.

Sipas të dhënave të fundit të IKSHPK-së, numri i viktimave nga koronavirusi ka arritur në 656, përderisa gjatë tërë kësaj periudhe janë shëruar 14 mijë e 716 persona.

Po ashtu, sipas këtyre të dhanëve, aktualisht në Kosovë janë 1 mijë e 637 raste aktive me koronavirus, shkruan lajmi.net.

Njoftimi i plotë i IKSHPK-së, pa ndërhyrje:

50 TË SHËRUAR DHE 118 RASTE ME COVID-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 828 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 118 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar tre raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv (1 rast nga Spitali i Përgjithshëm, Gjilan, 1 raste nga Spitali i Përgjithshëm, Pejë dhe 1 rast nga Mjekimi Intenziv Qendror, QKUK).

Numri total i rasteve pozitive është 17.009 raste nga 80.886 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 656 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 50 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 14.716 raste, kurse numri i rasteve aktive është 1.637.

Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 34 raste, komuna Gjilan 24 raste, komuna Vushtrri 19 raste, komuna Pejë 7 raste, komuna Ferizaj 6 raste, komuna Gjakovë 6 raste, komuna Prizren 5 raste, komuna Shtime 4 raste, komuna Fushë Kosovë 3 raste, komuna Istog 3 raste, komuna Skenderaj 3 raste, komuna Lipjan 2 raste dhe me nga një rast komunat Drenas dhe Suharekë.

Mbuloni gojën dhe hundën me maskë!

Mbani higjienën!

Respektoni distancën!. /Lajmi.net/