Erdogan kërcënon Sirinë: Do të paguani çmim të lartë për vrasjen e ushtarëve tanë

 Erdogan kërcënon Sirinë: Do të paguani çmim të lartë për vrasjen e ushtarëve tanë

Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdogan porositi sot se qeveria siriane do të “paguajë një çmim të rëndë” për sulmin ndaj forcave turke në Idlib, në veriperëndim të Sirisë.

“Ne kemi dhënë përgjigjen e nevojshme për palën më të lartë siriane. Sidomos në Idlib. Ata morën atë që merituan. Por kjo nuk është e mjaftueshme, ajo do të vazhdojë,” vuri në dukje Erdogan.

Erdogan ka njoftuar se do të publikojë nesër një plan të detajuar se si do të pozicionohet Ankaraja ndaj zhvillimeve në Idlib.

Forcat turke në Siri kanë shënjestruar 115 objektiva, sipas një deklarate të Ministrisë së Mbrojtjes, si përgjigje ndaj sulmeve të mëparshme ndaj trupave të tyre Idlib.

Një deklaratë e ministrisë turke thuhet se 101 anëtarë të forcave të qeverisë siriane u “neutralizuan” dhe se tre tanke dhe një helikopter u shkatërruan.

Helikopteri u rrëzua në afërsi të qytetit të banuar Nairab nga një raketë tokë-ajër, njoftojnë mediat turke.

Sipas raportimeve nga agjencitë e huaja, helikopteri i përkiste qeverisë siriane dhe kishte dy pilotë. Sipas disa raporteve, njëri pilot u vra dhe fati i një tjetri nuk dihet. Të dy ata katapultuan.