Gazeta austriake: Pas aktakuzës për gati 100 vrasje, Thaçi pritet ta lirojë zyren e presidentit – AlbMania    
     

Gazeta austriake: Pas aktakuzës për gati 100 vrasje, Thaçi pritet ta lirojë zyren e presidentit

 Gazeta austriake: Pas aktakuzës për gati 100 vrasje, Thaçi pritet ta lirojë zyren e presidentit

Ai tashmë e kishte parë me padurim foton me Presidentin e SHBA Donald Trump të shtunën në Shtëpinë e Bardhë. Presidenti, Hashim Thaçi, tashmë ishte duke shkuar për në Uashington për të nënshkruar një marrëveshje ekonomike midis dy vendeve me homologun e tij serb, Aleksandër Vuçiq. Por udhëtimi u prish nga një lajm i bujshëm, të mërkurën pasdite: presidenti duhej të justifikohej me krimet gjatë luftës në Kosovë para Gjykatës speciale në Hagë. Prokurori ka ngritur akuza. Kjo tani duhet të vërtetohet.

Thaçi u kthye menjëherë dhe udhëtoi përsëri në Kosovë. Kryeministri, Avdullah Hoti, gjithashtu anuloi udhëtimin e tij në Uashington pasi u njoftua me akuzat. Kështu, bisedimet e planifikuara midis Serbisë dhe Kosovës të shtunën në Shtetet e Bashkuara duhet të anulohen.

Deri më tani, të gjithë politikanët në Kosovë kanë dhënë dorëheqjen nga zyrat e tyre sapo të jenë akuzuar apo edhe të merren në pyetje. Kjo tani pritet nga Thaçi, shkruan Der Standard.

Ish komandanti i Ushtrisë erationlirimtare të Kosovës (UÇK) – i njohur me nofkën “gjarpri” – akuzohet për një numër krimesh kundër njerëzimit dhe krimeve të luftës, përfshirë vrasje, zhdukje, persekutim dhe tortura, me dhjetë akuza. Në aktakuzën kundër Thaçit dhe politikanit të fuqishëm të Partisë Demokratike të Kosovës Kadri Veseli, të dy akuzohen për gati 100 vrasje.

Shqiptarët, serbët, romët dhe të tjerët si viktima

Sipas aktakuzës, viktimat përfshinin shqiptarë, serbë, romë dhe grupe të tjera etnike, por edhe kundërshtarë politikë. Prandaj, vrasjet politike dhe vendbanimet pas përfundimit të luftës janë përfshirë në aktakuzë. Prokurori vuri në dukje se ishte rezultat i një hetimi të gjatë. Një gjyqtar nga gjykata speciale tani po shqyrton nëse akuzat janë pranuar.

Arsyeja e dhënë nga prokurori publik pse akuzat u bënë publike është mjaft interesante. Në të vërtetë, ka pasur “përpjekje të përsëritura” nga Thaçi dhe Veseli për të penguar dhe minuar punën e gjykatës. “Besohet se Thaçi dhe Veseli kanë realizuar një fushatë të fshehtë për shfuqizimin e Aktit të Krijimit të Gjykatës dhe përndryshe pengojnë punën e Gjykatës për të siguruar që ato nuk janë sjellë para drejtësisë”, tha ai në transmetim. “Me këto masa, Thaçi dhe Veseli kanë vënë interesat e tyre personale para viktimave të krimeve të tyre, sundimit të ligjit dhe të gjithë njerëzve në Kosovë”, letra përfundon me kritika të qarta ndaj Presidentit.

U përpoq të rrëzonte gjykatën

Disa përpjekje të Thaçit për të rrëzuar gjykatën janë bërë gjithashtu publike. Kohët e fundit, ai u përpoq me Veseli dhe ish-kryeministrin, Ramush Haradinaj, i cili tashmë është dëgjuar nga gjykata, për të pasur ligjin që lejon që gjykata të shfuqizohet në parlament në vitin 2017. Por opozita e atëhershme e kundërshtoi. Gjykata ndërkombëtare u krijua në parlamentin e Kosovës në vitin 2016, sipas një ligji përkatës dhe është jashtë sistemit gjyqësor. Qëllimi i tij është të zgjidhë krimet e UÇK-së kundër pakicave etnike dhe kundërshtarëve politikë midis 1998 dhe 2000, gjatë dhe pas luftës në Kosovë.

Pretendimet ndaj Thaçit nuk janë diçka e re. Pothuajse dhjetë vjet më parë, në dhjetor 2010, avokati zviceran, Dick Marty, publikoi një raport për Këshillin e Evropës, në të cilin akuzoi Thaçin dhe ish-anëtarët e tjerë të UÇK-së se ishin përfshirë në urdhërimin e vrasjeve dhe krime të tjera. Lufta e Kosovës midis UÇK-së dhe njësive serbe – Kosova ishte pjesë e Jugosllavisë, e cila akoma ekzistonte në atë kohë – u përfundua me ndërhyrjen e NATO-s në 1999.

Marrëveshje e ndyrë

Është interesante se në lidhje me akuzat kundër Thaçit, thashethemet janë përhapur në Kosovë dhe në qarqet diplomatike gjatë ditëve të kaluara se Presidenti është i gatshëm të hyjë në një “marrëveshje të ndyrë” me të dërguarin e Trump, Richard Grenell, i cili punon për Serbinë dhe Kosovën është përgjegjës dhe të plotësojë Serbinë vetëm për të shmangur akuzat para gjykatës. Për shkak të historisë së tij të luftës, Thaçi është shantazhuar për shumë vjet. Grenell, nga ana tjetër, është i prirur të arrijë një marrëveshje midis Serbisë dhe Kosovës – shumë për pakënaqësinë e BE-së, e cila është treguar e ngadalshme – për t’i treguar Trump se ai është “tregtar” dhe të bëhet këshilltari i sigurisë ose ministri i jashtëm në një mandat të dytë.

Takimi më 27 qershor në Shtëpinë e Bardhë duhet të jetë fillimi i një marrëveshje midis Serbisë dhe Kosovës, për të cilën në të vërtetë është përgjegjës negociatori i BE, Miroslav Lajçak, i cili gjatë javës së kaluar ka qenë vetëm në Kosovë dhe Serbi. BE po promovon normalizimin e marrëdhënieve midis dy vendeve sepse Kosova shpalli pavarësinë në 2008, por Serbia nuk e ka njohur këtë pavarësi.

Kërkesa e përsëritur për shkëmbim zonash

Thaçi në mënyrë të përsëritur bëri thirrje për ndryshime kufijsh përpara se të largohej për në Uashington. Të ashtuquajturat ndërrime të zonës, mbi të cilat Thaçi dhe Vuçiq kanë rënë dakord disa vjet më parë dhe në të cilat komunat me popullsi serbe në veri të Kosovës do t’i përkasin në të ardhmen Serbisë, dhe komunat me popullsi shqiptare në Serbi në Kosovë, bie ndesh me kushtetutën e Kosovës dhe ligjin ndërkombëtar.