Ja çfarë duhet të hamë para gjumit – AlbMania    
     

Ja çfarë duhet të hamë para gjumit

 Ja çfarë duhet të hamë para gjumit

Shikoni cilat janë ushqimet që ju dhurojnë një gjumë të relaksuar dhe një linjë vital.

TUNA

Ky lloj i peshkut është i pasur me proteina dhe me përqindje të vogël të sheqerit. Tuna po ashtu është një ushqim që ju ngop, mund të flini rehat me të dhe nuk ju trashë.

DJATHI I FRESKËT

Është ushqim i hatashëm para gjumit, sepse përmban proteinën kastinë, e cila ngadalë tretet dhe dhuron energji të mjaftueshme në gjumë.

MISHI I PULËS

Nëse ju hahet një pjesë mish – pula është e hatashme, pasi që përmban aminoacide, triptofanin, i cili përmirëson procesin e tretjes.

MJALTI

Në mbrëmje kënaquni me një çaj me mjaltë, sepse ky prodhim i ëmbël i bletëve përmban kemikatin oreksin, që ndihmon qelizat e trurit dhe ju relakson para gjumit.