Ka ndërruar jetë hoxha dhe veprimtari i çështjes kombëtare, Asllan Murati – Për vite të tëra i kishte fshehur eshtrat e Isa Boletinit nga serbët – AlbMania      

Ka ndërruar jetë hoxha dhe veprimtari i çështjes kombëtare, Asllan Murati – Për vite të tëra i kishte fshehur eshtrat e Isa Boletinit nga serbët

 Ka ndërruar jetë hoxha dhe veprimtari i çështjes kombëtare, Asllan Murati – Për vite të tëra i kishte fshehur eshtrat e Isa Boletinit nga serbët

Ka ndërruar jetë njëri nga hoxhallarët më të njohur të Mitrovicës, Mulla Asllan Murati.

Hoxha Asllan Murati njihet ndër hoxhallarët më të njohur në Kosovë, përveç tjerash ai njihej edhe si veprimtar i çështjes kombëtare.

Njëra ndër veprat më të mëdha të hoxhës mitrovicas, që do të mbahet mend, është se ai kishte arritur me vite të tëra ti fshehte eshtrat e heroit kombëtar Isa Boletini nga pushtuesi serb.

Varrimi bëhet nesër me xhuma dhe funerali niset nga Xhamia Qëndrore në Mitrovicë.

Ndryshe, për vdekjen e hoxhës mitrovicas ka reaguar edhe Bashkësia Islame e Kosovës (BIK), duke shprehur ngushëllime për vdekjen e imamit të mirënjohur dhe duke shpalosur biografinë e tij.

Të Zotit jemi dhe tek Ai do të kthehemi!إنّا لله و إنّا إليه راجعونNjoftojmë kolegët, miqtë e opinion e gjerë se…

Gepostet von Bashkësia Islame e Kosovës am Donnerstag, 3. Oktober 2019