Kosova mbetet në lojë për “Euro 2020” me fitoren e rëndësishme ndaj Malit të Zi – AlbMania    
     

Kosova mbetet në lojë për “Euro 2020” me fitoren e rëndësishme ndaj Malit të Zi

 Kosova mbetet në lojë për “Euro 2020” me fitoren e rëndësishme ndaj Malit të Zi

Kosova ka mposhtur Malin e Zi, 2 me 0, për të mbetur në lojë për kualifikim në Kampionatin Evropian 2020.

Amir Rrahmani dhe Vedat Muriqi realizuan në pjesën e parë për fitoren e tretë në Grupin A kualifikues.

“Dardanët” ishin më të mirë vazhdimisht duke dominuar në ndeshje që nga fillimi.

Deri në fund të kualifikimeve, Kosova luan me Çekinë e Anglinë në dy ndeshjet vendimtare për kualifikim.

Aktualisht, grupit i prin Anglia me 15 pikë. Çekia është e dytë me 12 pikë, ndërsa Kosova e treta me 11 pikë. Mali i Zi e Bullgaria janë në fund me nga tri pikë.

Më 14 nëntor, Kosova luan ndaj Çekisë si mysafire, tre ditë para se të presë Anglinë në “Fadil Vokrri”.