Kroacia shpallë ditë zie për viktimat nga tërmeti – AlbMania          

Kroacia shpallë ditë zie për viktimat nga tërmeti

 Kroacia shpallë ditë zie për viktimat nga tërmeti

Nga mesnata, në Kroaci është Ditë zie në kujtim të viktimave nga tërmeti që e goditi atë shtet.
Qeveria kroate e shpalli 2 janarin për Ditë zie në Kroaci dhe hapi llogari për ndihmë të viktimave. Deri tani janë mbledhur 4,7 milion euro, konfirmuan deri te Kryqi i Kuq.

Në tërmetin me intensitet prej 6,2 ballë sipas shkallës Rihter që të martën e goditi rajonin Petrinje, humbën jetën shtatë persona, ndërsa mbi 20 ishin lënduar.

Dëmi material është i madh, ndërsa rikonstruimi do të zgjasë me vite. Praktikisht gjithë qendra e Petrinjës është shkatërruar, ndërsa disa fshatra të rrethinës pothuajse më nuk ekzistojnë.