Mega aeroporti i Pekinit, si një yll gjigant deti (Foto)

 Mega aeroporti i Pekinit, si një yll gjigant deti (Foto)

Kina është gati të hapë mega aeroportin në jug të Pekinit në prag të 70 vjetorit të Republikës Popullore. Beijing Daxing International Airport (PKX) do ta ketë fluturimin e parë më 20 shtator me avionin më të madh në botë, A 380.

Synimi “modest” i kinezëve është që aeroporti të presë 72 milionë pasagjerë dhe 2 milionë ton ngarkesë në vit deri në vitin 2025. Masterplani ambicioz kërkon ndërtimin e gjithsej shtatë pistave, dhe lëvizjen e të paktën 100 milionë pasagjerëve dhe 4 milionë tonë ngarkesë në vit përmes aeroportit./CNN/

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com