Nga emri i vërtetë deri te “vjedhja” e Mona Lisës, 7 gjërat që duhet të dini për Pablo Picasso

 Nga emri i vërtetë deri te “vjedhja” e Mona Lisës, 7 gjërat që duhet të dini për Pablo Picasso

Është e sigurt të thuash Pablo Picasso është një nga artistët më legjendar të botës. Si një nga krijuesit e Kubizmit, veprat e tij mbeten të festuara në muze dhe galeri në të gjithë globin. Këtu janë shtatë fakte rreth artistit të njohur.

Emri i vërtetë i Pablo Picasso ishte Pablo Ruiz.
Epo, në të vërtetë Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso. Artisti spanjoll miratoi mbiemrin italian të nënës së tij, sepse mendonte se i shkonte më mirë. Ja se si ai ia shpjegoi atë artistit hungarez George Brassaï: “[Picasso] ishte i huaj, më jehonë, se Ruiz … A e dini se çfarë më tërhiqte mua për këtë emër? Epo, ishte padyshim dyfishi, i cili është mjaft i pazakontë në Spanjë. Picasso është me origjinë italiane, siç e dini. Edhe emri që një person mban ose adopton ka rëndësinë e tij. A mund të imagjinoni që unë e quaj veten Ruiz? Pablo Ruiz? Diego-José Ruiz? Apo Juan-Népomucène Ruiz? ”

Pablo Picasso përfundoi pikturën e tij të parë në moshën 9 vjeç.
Prindërit e Picasos nuk kishin kamera, por nëse do të kishin, ata do të kishin shfaqur me krenari punimet e tij të hershme. Pikturat zhvilloheshin në familje. Picasso filloi mësimet e vizatimit të figurës dhe pikturës me vaj me babanë e tij piktor kur ishte 7 vjeç. Në moshën nëntë vjeç, ai kishte mbaruar pikturën e tij të parë. Picasso hyri në Shkollën e Arteve të Bukura të Barcelonës, ku babai i tij dha mësim, në moshën 13. Dy vjet më vonë, ai përfundoi atë që ai e quajti pikturën e tij të parë të madhe, shkruan abcnews.al.

Ka edhe zëra se Pablo Picasso vodhi Mona Lisa.
Më 21 gusht 1911, dikush vodhi Mona Lisa nga Luvri dhe e ktheu botën e artit me kokë poshtë. Kur një gazetë franceze ofroi një shpërblim për informacionin, një burrë doli përpara me një statujë që do ta kishte vjedhur nga muzeu katër vjet më parë. Ai pretendoi se kishte vjedhur disa prej tyre për poetin Guillaume Apollinaire, i cili do t’ia shiste Picasso-s. Artisti 29-vjeçar, tani jeton në Francë, u dërgua në gjykatë, ku ai mohoi të dinte se statujat që ai kishte blerë ishin vjedhur. Nuk kishte asnjë provë të vërtetë ose një lidhje me vjedhjen e Mona Lisa, kështu që Picasso nuk u akuzua.

Vjedhësi i vërtetë, Vincenzo Peruggia, u kap në vitin 1913 kur u përpoq të shiste Mona Lisa të vjedhura tek një tregtar arti. Peruggia kishte qenë një herë roje në Louvre dhe ndërtoi kornizën që mbështeste pikturën. Ai pretendoi se kishte vjedhur Mona Lisa për ta sjellë atë në shtëpi në Itali, por disa ende besojnë se Picasso mund të ketë pasur diçka me të.

Këmisha ikonike me vija e Pablo Picasso nuk ishte një këmishë e zakonshme me vija.
Ishte një këmishë me vija Breton. Në 1858, pjesa e sipërme e ngjyrës blu dhe e bardhë u bë uniforma zyrtare për detarët francezë në Bretanjë, me 21 vija horizontale për të përfaqësuar secilën nga fitoret e Napoleonit dhe një shirit të vazhdueshëm nga këmisha në mëngë për ta bërë më të lehtë për të parë marinarët në distancë. Coco Chanel solli vija Breton të klasës punëtore në botën e modës në 1917. Ato janë ende në modë.

Për Pablo Picasso, Marie-Thérèse Walter ishte ajo që iku.

Picasso dikur tha: “Dashuria është freskimi më i madh në jetë”. Edhe le të themi se njeriu nuk e la kurrë qëndrimin e koncesionit. Në vitin 1927, ai pa një bjonde bukuroshe me emrin Marie-Thérèse walter në rrugë dhe u përpoq ta merrte me rutinën e vjetër, “Miss, ju keni një fytyrë interesante … Unë do të doja të bëja portretin tuaj … Unë jam Picasso” .

Walter nuk kishte dëgjuar kurrë për të. Por të dy u bashkuan, pavarësisht nga ndryshimet në moshë (ajo ishte 17; ai ishte 45), stacionet sociale (pjesa tjetër e botës kishte dëgjuar për të) dhe statusi i marrëdhënies (Picasso kishte një grua, balerinë Olga Khokhlova dhe disa dashnore të rastësishme). Ishte dashuria më e gjallë e dashurisë së Picasso-s. Disa nga veprat e tij më të vlerësuara dhe të shtrenjta u frymëzuan nga Walter. Ata madje kishin një vajzë së bashku.

Mjerisht, muza më e madhe e Picasso-s nuk u bë kurrë Zonja Picasso. Artisti nuk pranoi të divorcohej nga Khokhlova, edhe ai dhe Walter e quajtën atë të lihet rreth vitit 1936. Pasi Khokhlova vdiq, Picasso u martua me Jacqueline Roque, e cila punonte në një studio qeramike. Disa thonë se Walter ishte ende duke pritur që Picasso t’i vinte një unazë kur ai vdiq në 1973. Ajo vdiq nga vetëvrasja katër vjet më vonë në shtëpinë që ata kishin ndarë. (Roque gjithashtu vdiq nga vetëvrasja 13 vjet pas vdekjes së Picasso.)

Pablo Picasso nuk ishte thjesht një piktor.
Një herë Picasso tha: “Nëna ime më tha:” Nëse je ushtar, do të bëhesh gjeneral. Nëse je murg, do të bëhesh Papë. “Në vend të kësaj, unë isha një piktor dhe u bëra Picasso.’”Por kjo nuk ishte e gjitha. Picasso u zhyt në poezi në 1935 pasi u nda nga gruaja e tij e parë dhe më vonë shkroi dy drama surrealiste, njëra prej të cilave u interpretua si lexim me Albert Camus, Simone de Beauvoir dhe Jean-Paul Sartre, shkruan abcnews.al.

Thashethemet e kanë atë, Picasso parashikoi që një ditë ai do të ishte më i famshëm për poezitë e tij sesa pikturat. Por vargjet e tij pa titull, pa pikësim, kryesisht seksuale dhe skatologjike nuk morën kurrë hov. Një perlë: “Aroma e kores së bukës që marinohet në urinë”. Hej, nuk mund të jesh i mirë në gjithçka!

Vitet e mëvonshme të Pablo Picasso ishin vitet më të zhvilluara të tij.
Megjithëse është e kuptueshme të mendosh se Picasso do të ngadalësonte prodhimin e tij ndërsa plakej, ai përsëri shkoi kundër mençurisë konvencionale. Artisti krijoi më shumë vepra gjatë katër viteve të fundit të jetës së tij sesa bëri gjatë çdo shtrirje tjetër të ngjashme të kohës. E papërpunuar dhe abstrakte, kjo periudhë u theksua nga Piktori i Ri i vitit 1971 , i cili përfundoi dy vjet para vdekjes së tij.

Një version i kësaj historie fillimisht nisi në 2018; ndërsa është përditësuar në vitin 2021./abcnews.al/