Qeveria gjermane propozon bllokimi të zgjasë deri më 15 shkurt – AlbMania    
     

Qeveria gjermane propozon bllokimi të zgjasë deri më 15 shkurt

 Qeveria gjermane propozon bllokimi të zgjasë deri më 15 shkurt

German Chancellor Angela Merkel briefs the media about German government’s measures to avoid further spread of the coronavirus, on April 6, 2020 at the chancellery in Berlin. – The coronavirus pandemic is the biggest test that the European Union has faced in its history, Chancellor Angela Merkel said on April 6, 2020, stressing that Germany is “ready to contribute” to boosting the bloc. (Photo by Markus Schreiber / POOL / AFP)

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, kërkon të zgjasë kufizimet e koronavirusit deri në 15 shkurt dhe të bëjë të detyrueshme mbajtjen e maskave mjekësore në transportin publik dhe në dyqane. Lajmi raportohet nga Reuters, duke iu referuar një projekt-rezolute nga qeveria federale. Drafti propozon mbajtjen e shkollave të mbyllura deri në mes të shkurtit dhe përmirësimin e ndihmës për kompanitë e prekura nga zgjatja e bllokimit. Ai gjithashtu propozoi krijimin e një grupi pune për të punuar se si të dilet nga kufizimet në mënyrë të sigurt dhe të drejtë.

Merkel do të takohet sot me udhëheqësit rajonalë për të diskutuar masat për të frenuar pandeminë e koronavirusit. Ata do të vendosin për zgjatjen e një bllokimi që ka mbyllur shumicën e dyqaneve dhe shkollave dhe futjen e kufizimeve të reja. Pritet që të bien dakord për kërkesa më të rrepta për të punuar nga shtëpia me udhëheqësit rajonalë sot, ndërsa përpiqen të frenojnë përhapjen e virusit.

Infeksionet e reja janë zvogëluar ditët e fundit dhe presioni mbi njësitë e kujdesit intensiv është lehtësuar pak, por virologët janë të shqetësuar për përhapjen e mundshme të varianteve më infektive të virusit.

“Numrat e infeksionit kanë rënë për disa javë dhe kjo është një gjë e mirë. Tani po përballemi me një mutacion shumë agresiv që duhet t’i përgjigjemi “, tha kryetari i bashkisë së Berlinit, Michael Mueller, për televizionin gjerman.

Mueller tha se ora e ndalimit, e vendosur në disa shtete, përfshirë Bavarinë Jugore dhe Baden-Wuerttemberg, do të jetë në diskutim por nuk ka gjasa të vendoset kudo.

Numri i rasteve të konfirmuara të koronavirusit ishte rritur me 11,369 në 2,05 milionë, sipas të dhënave nga Instituti Robert Koch për sëmundjet infektive, ndërsa numri i të vdekurve u rrit 989 në 47 622.