Rreziqet e shëndetit nëse rrini 8 orë ulur në ditë – AlbMania    
     

Rreziqet e shëndetit nëse rrini 8 orë ulur në ditë

 Rreziqet e shëndetit nëse rrini 8 orë ulur në ditë

Kur bëhet fjalë për një ditë të gjatë pune në zyrë, një mbrëmje të ulur para TV apo orë të kaluara duke luajtur lojëra të ndryshme, është më se e kuptueshme që shumicën e ditës jemi të ulur…

Qëndrimi ulur për orë të tëra është i rrezikshëm për shëndetin dhe mund të çojë në sëmundje të llojeve të ndryshme.

Ja cilat janë ato:

Deformimi në shpinë

Shpina e njeriut ka një formë S për t’i bërë ballë stresit.

Megjithatë, kur ulemi, forma S kthehet në C.

Kjo çon në rënien në një pozicion të panatyrshëm nëse nuk keni abdominale të trajnuara mirë.

Tensioni transferohet në legen dhe kolonën vertebrale, duke shkaktuar një rritje të presionit mbi disqet ndërvertebrore.

Përpjekja e vazhdueshme shkakton mbylljen e rruazave të qafës së mitrës dhe mund të çojë në ulje të rrjedhjes së gjakut në tru.

Sistemi kardiovaskular

Një nga pasojat më serioze të qëndrimit ulur është rreziku i sëmundjes kardiovaskulare.

Kur e kalojmë ditën ulur dobësohen muskujt dhe përkeqësohet qarkullimi i gjakut.

Mungesa e aktivitetit fizik është një nga arsyet kryesore për aterosklerozën e hershme (një akumulim i pllakave të kolesterolit në enët e gjakut që kalojnë në zemër).

Një studim i thellë i mbi 17.000 njerëzve në 13 vjet ka treguar se njerëzit me këtë stil jetese kanë një rrezik 54% më të madh të vdekjes nga sulmi në zemër sesa ata që janë më aktivë.

Venat me variçe

Njerëzit që kalojnë shumicën e ditës duke qëndruar ulur në një tavolinë vuajnë nga qarkullimi i dobët i gjakut në gjymtyrët e poshtme që mund të shkaktojnë venat me variçe.

Përveç kësaj për shkak të predispozicionit trashëgues, venat me variçe mund të favorizohen nga periudha të gjata të kaluara në këmbë.

Gjithashtu duhet të shmanget qarkullimi i dobët i gjakut sepse mund të çojë në zhvillimin e mpiksjes së gjakut.

Obezitet

Mbipesha është një nga pasojat më të këqija të qëndrimit ulur për orë të tëra.

Kur qëndrojmë ulur për një kohë të gjatë, metabolizmi ngadalësohet dhe trupi djeg më pak kalori, duke akumuluar yndyrën.

Sapo të uleni, trupi zvogëlon procesin e djegies së yndyrës me 90%, niveli i insulinës bie dhe presioni i gjakut rritet.

Në një punë që qëndroni në këmbë, trupi juaj djeg deri në 35% më shumë kalori sesa në një punë ku qëndroni ulur, shkruan Ekonomia Online.

Muskujt dhe eshtrat

Qëndrimi ulur për një kohë të gjatë kombinuar me mungesën e aktivitetit fizik mund t’i bëjë muskujt e trupit të dobët dhe të butë.