Sondazhi i CNN: Bideni fiton debatin e tretë të zgjedhjeve presidenciale – AlbMania    
     

Sondazhi i CNN: Bideni fiton debatin e tretë të zgjedhjeve presidenciale

 Sondazhi i CNN: Bideni fiton debatin e tretë të zgjedhjeve presidenciale

Kandidati republikan, presidenti Donald Trump dhe rivali i tij demokrat, ish-nënpresidenti Joe Biden, zhvilluan një debat të fortë të enjten, vetëm 12 ditë para zgjedhjeve të 3 nëntorit.

Pandemia ishte tema kryesore, pasuar nga akuza për lidhje të dyshimta me interesa të huaja, kujdesin shëndetësor, politikat energjetike, marrëdhëniet racore dhe taksat.

Joe Biden ka udhëhequr në debatin e fundit presidencial sipas sondazhit të menjëhershëm të vëzhguesve në CNN.

Bazuar në këto rezultate, Biden udhëhoqi me 53 për qind në këtë përballje, ndryshe nga Trump i cili mori 39 për qind të votave nga shikuesit.

Për 90 minuta, dy kandidatët shkëmbyen akuza. Ata sulmuan njeri-tjetrin për qëndrimet ndaj masave kundër pandemisë. Ata u pëërplasëën lidhur me kujdesin shëëndetëësor, ekonominëë, krimin, marrëdhëniet racore dhe ndryshimet klimatike.

Një nga çështjet që u trajtua ishte ndryshimet klimatike si dhe ruajtja e vendeve të punës në kohë pandemie.

Trump ka shfrytëzuar rastin të flas për marrëveshjen e Parisit duke shpjeguar arsyet se pse ka dalë nga kjo marrëveshje, derisa Biden foli për planet e tij përfshirë energjinë e ripërtritshme siç është ajo me erë – ku Trump menjëherë i reagoi duke i thënë se di më shumë për erën dhe se ajo sipas tij vret gjithë zogjtë.